Симптомите на диабет могат да бъдат едва доловими, което означава, че много хора могат да живеят със заболяването дълги години, без дори да подозират за него.
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
Основният симптом на диабет през нощта
Един от най-честите признаци е честото уриниране, особено в нощните часове.
„Необходимостта да отидете до тоалетната през нощта се счита за нормално, но честите позиви за уриниране може да показват друг здравословен проблем. Високите нива на кръвната захар могат да накарат тялото да отдели излишната глюкоза в урината. В този случай в урината се появява повече захар, което имитира производството на допълнителни обеми урина “, казва руският лекар д-р Татяна Захарова.
Лекар: Тези 9 симптома с устата издават диабет
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
Други симптоми включват постоянна жажда, умора, необяснима загуба на тегло, замъглено зрение, продължително заздравяване на порязвания и повтарящ се генитален сърбеж или млечница.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Това е най-добрата закуска при анемия!
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
В момента диабетът е една от първите десет причини за смърт. Високият ИТМ (индекс на телесна маса) е идентифициран като основен рисков фактор, отговорен за повече от половината (52%) смъртни случаи и увреждания, следван от лоша диета, екологични и професионални рискове, тютюнопушене, липса на физическа активност и консумация на алкохол.
Въпреки общоприетото схващане, че диабет тип 2 се свързва само със затлъстяване, липса на движение и нездравословни диети са основните причини за появата му.
Лекар разкри как пръстите на краката издават диабет
Още: Диетолог: Кой и защо НЕ трябва да яде домати
Още: Този плод сваля кръвното повече от отказа от сол
„Те включват генетично предразположение, както социални и финансови бариери в структурната система на страната, особено в страните с ниски и средни доходи“, допълва още лекарят.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!